Jak wygląda obrót towarów w państwach Unii Europejskiej?

Pastwach Gamma Zaplecza 506.jpg

Każda firma, która chce tak naprawdę się rozwijać, dba przede wszystkim właśnie o handel zagraniczny – jest toż całkowicie zrozumiałe stanowisko. Niemniej jednak trzeba tutaj poznać różne przepisy i prawa, które taki obrót towarów w państwach Unii Europejskiej regulują. Jak to właśnie wygląda? W skrócie przedstawimy wszystkie najważniejsze informacje poniżej…Unia Europejska a Europa a Schengen

Na początku trzeba jednak zaznaczyć dość mocno jedną sprawę. Przede wszystkim wynika to niektórych krajów bałkańskich. Otóż to, że dany kraj jest na kontynencie europejskim czy nie leży wcale nie oznacza jego przynależności bądź nie do Unii Europejskiej.

Ponadto to, że dany teren jest w Unii albo i nie także niewiele nam mówi o tym, czy jest w strefie Schengen czy nie oraz którą jest walutę. Trzeba zatem zawsze dokładnie to sprawdzić.

Przepisy celne

Standardowo na większość towarów nie ma także żadnych deklaracji celnych czy te dodatkowych opłat. Inaczej sprawa wygląda oczywiście z przewozem towarów typu alkohol, czy tytoń, które wymagają oclenia. Ponadto oczywiście to, że deklaracje celne nie są tak wymagane, nie oznacza już tego, że nie ma żadnych wymagań odnośnie dokumentów przewozu danych dziedzin oraz ich oznakowania.


: https://www.kursy-szkolenia-komputerowe.pl/


Intrastat – ważny dodatek

Warto jednak wspomnieć też o tym, że zasadniczo dzisiaj również bardzo ważny jest Intrastat. Do czego on się odnosi? Otóż jest to sposób statystyki handlu towarami.

Ważne jest to, że dopiero po przekroczeniu pewnych progów, określanych w każdym roku podatkowych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego jako przedsiębiorcy zobligowani jesteśmy do dodatkowych deklaracji.

Zarządzanie procesami logistycznymi w przedsiębiorstwie

Jak to widać – przewóz towarów w państwach Unii Europejskiej, pomimo i tak bardzo dużych ułatwień i uproszczeń procedur, wymaga często podjęcia pewnych kroków. Dlatego też warto zainwestować w Intrastat szkolenie a w szkolenie z zakresu logistyki międzynarodowego handlu – na że będą wtedy bardzo wartościowe szkolenia !